Trendy v politice sociální integrace a výzkumu
- 9. – 10. listopadu 2023 v Plzni
Zatímco obecné chápání migrace je jasnější a odkazuje na pohyb, pojetí sociální integrace je stále kontroverzní a nejednoznačné. Sociální integraci definujeme jako součást migrační zkušenosti, jako obousměrný, vícerozměrný a komplexní proces interakcí mezi jednotlivci, komunitami a institucemi ve specifickém kontextu. Složitost a vícerozměrnost tohoto procesu představuje pro výzkumné pracovníky, odborníky z praxe a tvůrce veřejných politik řadu výzev. Konference nabízí příležitost zaměřit se na konceptuální definice sociální integrace, kritické aspekty tvorby politik ve vztahu k integraci přistěhovalců a metodologické otázky spojené s kvantitativním a kvalitativním výzkumem v oblasti sociální integrace.
Program konference bude zahrnovat tři základní tematické sekce. První zaměřenou na teoretické a politicko-filosofické rámování otázky sociální integrace, druhou na diskuzi různých forem výzkumu sociální integrace a třetí zaměřenou na tvorbu veřejných politik v oblasti sociální integrace a realizace intervencí v kontextu sociální práce a sociálních služeb.
V rámci vymezených sekcí bychom rádi diskutovali následující témata:
- sociální integrace a identita
- sociální integrace a „big data“
- sociální integrace na lokální úrovni
- kvalitativní výzkum sociální integrace
- česká integrační politika v kontextu Evropy
- tvorba veřejných politik
- sociální práce jako integrační práce
Rádi bychom vyzvali vědce působící v oblasti sociálních věd a všechny osoby a organizace, které se zabývají migrací a integrací, aby předložili abstrakty na konferenci (Trendy v integrační politice a výzkumu integrace). Všichni zájemci mohou předkládat abstrakty k jednomu z 5 výše uvedených témat nebo k posterovým sekcím. Vřele uvítáme návrhy abstraktů týkající se jakýchkoli metodologických, teoretických a tematických aspektů souvisejících s teorií sociální integrace, veřejnou politikou a sociologií migrace v širším slova smyslu.
Deadline přihlášek: 13. 10. 2023